Plachtařský výcvik

Zveřejněno: úterý 21. duben 2015

Nabízíme výcvik pro získání pilotního průkazu pilota kluzáků (SPL).vycvik3

Pokud by létání bylo řečí, pak plachtění by byla poezie. Plachtění je asi nejkrásnější způsob létání a poskytuje úplně jiný zážitek než let motorovým letounem. Tichý let ve stoupavých proudech společně s ptáky, stejně jako cenová dostupnost tohoto výcviku, činí létání na kluzácích velmi atraktivním.

Ve Slováckém aeroklubu Kunovice dále jen SAK, probíhá každoročně výcvik pilotů kluzáků a motorových kluzáků. V závěru roku se koná pravidelná informační schůzka pro nové zájemce o výcvik. Termín schůzky je zveřejněn na webu a také inzerován v místních médiích.

Vlastní výcvik můžeme rozdělit do následujících čtyř částí:

Teoretický výcvik
Začátkem roku začínáme výukou teorie. Zájemci zde absolvují zhruba 50ti hodinové školení z aerodynamiky, navigace, meteorologie, předpisů, stavby letadel a přístrojů, frazeologie a lidské výkonnosti. Výuka probíhá o sobotách na učebně SAK v období od ledna do konce března a je zakončena přezkoušením. Úspěšní absolventi školení, vybaveni osvědčením o zdravotní způsobilosti 2 třídy (to je vhodné vyřídit u leteckého lékaře už v průběhu teoretického školení) pak pokračují praktickým výcvikem.

Praktický výcvikvycvik1
Teď teprve začíná to, na co jste se v zimě na učebně připravovali. Počátkem dubna po pozemní přípravě začínají první seznamovací lety. Pod vedením instruktora tak podle zvolené osnovy absolvujete praktický výcvik v rozsahu minimálně 15 letových hodin. Zde se naučíte nejen létat, ale také zacházení s technikou a všem potřebným provozním dovednostem. Před tím, než vás nechá instruktor prvně letět samostatně, musíte ještě získat průkaz radiotelefonisty.

Teoretická zkouška
Před dokončením výcviku musíte úspěšně absolvovat zkoušku z teorie pilota kluzáků SPL na Úřadu pro civilní letectví. Teoretickou pilotní zkoušku je možné vykonat kdykoliv po zahájení praktického výcviku a její platnost je 1 rok.

Praktická zkouška
Nyní vás čeká završení celého výcviku. Praktickou pilotní zkoušku provádí examinátor pověřený úřadem pro civilní letectví za stanovených podmínek. Jedná se o několik letů při kterých budete přezkoušeni z dovedností získaných během výcviku. Po úspěšném absolvování vám bude vystaven pilotní průkaz.

vycvik2

Přidejte se
Nyní jste pilotem, ale zde to nekončí. Teprve se vám otevírají nové možnosti prohlubování znalostí k získání odznaků FAI, případně další rozšiřování kvalifikace. Za 70 let historie našeho aeroklubu již prošlo místním plachtařským výcvikem stovky pilotů. Jsou mezi nimi armádní a dopravní piloti nebo třeba kandidát na kosmonauta. Určitě vás nyní napadne spousta otázek, kolik to stojí, jak dlouho to bude trvat a podobně. Vše se dozvíte v prosinci na informační schůzce, ale pokud se chcete zeptat hned, klidě nás kontaktujte. Neváhejte, těšíme se na vás!